PUŁAWSKI SENIOR CORAZ BEZPIECZNIEJSZY
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: ROOT
- Utworzono: 13 październik 2016
- Administrator
- Odsłony: 6662
Wiosną 2016 roku sieć TESCO POLSKA wprowadziła w całej Europie Środkowej program grantowy pn. „Decydujesz, pomagamy”.
Ideą tego programu jest integracja sieci Tesco ze społecznością lokalną, inwestowanie w rozwój otoczenia oraz przynoszenie wymiernych korzyści w rozwoju umiejętności społecznych. W maju i czerwcu 2016 roku klienci sieci Tesco w Puławach, Rykach i Dęblinie głosowali na najbardziej wartościowy społecznie program lokalny. W efekcie głosowania grant z Fundacji TESCO otrzymała Fundacja „Puławskie Centrum Przedsiębiorczości” na projekt „Bezpieczny Senior”. Ideą tego projektu jest podnoszenie świadomości seniorów w zakresie bezpieczeństwa zachowania w tłumie, bezpieczeństwa przy podpisywaniu dokumentów, korzystaniu z usług bankowych i internetu. Fundacja PCP przygotowała serię bezpłatnych spotkań, zarówno grupowych jak i indywidualnych, by zapobiec kolejnym oszustwom i uczynić powiat puławski jeszcze bezpieczniejszym.
W dniach 28.09.2016 r. oraz 12.10.2016 r. w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Puławach odbyły się dwa spotkania grupowe dla seniorów z terenu powiatu puławskiego z przedstawicielami Policji i banku. W trosce o bezpieczeństwo osób starszych - często zbyt ufnych i dobrodusznych – ciekawe wykłady i spoty reklamowe przygotowali przedstawiciele obu tych instytucji. Z ramienia puławskiej Komendy Powiatowej Policji wykłady prowadzili: kom.Marcin Koper, sierż.Danuta Woszczek oraz asp.szt.Dariusz Nogal. Ze strony banku wykłady poprowadziła Pani Magdalena Stężycka (bank PKO BP). Każde spotkanie grupowe rozpoczyna się krótkim spotem przygotowanym przez KWP w Lublinie pt. „Nie daj się oszukać. Oszustom stop”. Następnie prezentowana jest idea „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa” oraz wymieniane są najbardziej dokuczliwe techniki oszukiwania seniorów, w tym metoda „na wnuczka”, „na fałszywego policjanta”, „na inkasenta”, „na omdlenie”, etc. Pomysłowość naciągaczy nie zna granic. Wielokrotnie przytaczane są przykłady naciągania na duże kwoty i kredyty podczas pokazów pościeli, naczyń stalowych czy artykułów zdrowotnych. Dyskutowano również problem domokrążców, fałszywych urzędników i wolontariuszy oraz nielegalnych zbiórek publicznych. Słuszne uwagi seniorów dotyczyły braku ostrożności i asertywności. Ufny senior nie potrafi powiedzieć „NIE” osobie, która jest nachalna i pcha się do mieszkania, czy osobie, która dzwoni domofonem.
Przedstawicielka banku ze swojej strony informuje o możliwościach, jakie obecnie daje bankomat oraz o wielokrotnych zabezpieczeniach wszelkich transakcji bankowych. Pani Magdalena Stężycka przypomina, iż pracownicy banku dzięki swej czujności i doświadczeniu niejednokrotnie ratują emerytów przed popełnieniem życiowego błędu w przypadku szantażowania, zastraszania czy próby wyłudzenia pieniędzy. Podczas spotkań uczestnicy otrzymują broszurę informacyjną przygotowaną przez Policję oraz breloki odblaskowe przygotowane przez Fundację „Puławskie Centrum Przedsiębiorczości”.
W ramach projektu „Bezpieczny senior” odbyły się również konsultacje indywidualne. Przez 4 dni podczas II Puławskiej Senioriady można było skorzystać z doradztwa w zakresie bezpieczeństwa internetowego, bankowego oraz podstawowych zasad podpisywania umów i innych dokumentów.
Rezultatem spotkań i dyskusji uczestników są nieformalne wnioski skierowane do Policji, a dotyczące przede wszystkim bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów w ruchu drogowym, bieżącego informowania o składzie osobowym miejscowej komendy policji (istnieje potrzeba wydrukowania informatora ze zdjęciami dzielnicowych) oraz problemów z odróżnieniem prawdziwych policjantów od fałszywych.
Zapraszamy wszystkich chętnych w wieku 60+ z terenu powiatu puławskiego na ostatnie spotkanie grupowe w dniu 25.10.2016 r. o godz. 10.30 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Puławy przy ul. Lubelskiej 5.
Prosimy o zgłaszanie chęci udziału w spotkaniu:
- osobiście w siedzibie Fundacji „Puławskie Centrum Przedsiębiorczości” przy ul. Mościckiego 1 (budynek PPNT) w Puławach lub przy ul. Lubelskiej 2e (vis à vis Poczty Głównej);
- telefonicznie pod numerami: (81) 47-00-900, (81) 47-00-901, (81) 47-00-902
na co najmniej 5 dni przed spotkaniem.